Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE)
Tak zwana 'europejska emerytura' to nowe rozwiązanie emerytalne z 2023 r.
Podobne do IKE. Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


Finax OPIE – oczekiwane wyniki z inwestycji (według dostawcy produktu)

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Także inwestowanie w formie OIPE.

Dostawcy produktów OIPE muszą zaproponować inwestorom jedną z dwóch form ograniczania ryzyka:

  • gwarancję kapitału – czyli brak możliwości straty w czasie trwania produktu – potencjalnie możliwe w formie produktów powiązanych z ubezpieczeniem gdzie w zamian za niższy możliwy zysk jest gwarancja zwrotu zainwestowanej kwoty (takie produkty są dostępne już dziś, nie jest to jakieś wielkie odkrycie)
  • ograniczanie ryzyka – czyli np. zmniejszanie udziału akcji w portfelu wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego. Tę formę ograniczania ryzyka wybrał Finax.

Na swoich stronach internetowych FINAX udostępnia symulacje wyników inwestycji prowadzonych przez RoboDoradcę. Jak widać nie są to inwestycje bez ryzyka (co oczywiste biorąc pod uwagę duży udział portfela akcji na początku inwestycji).

Natomiast model ograniczania ryzyka poprzez stopniowe zmniejszanie udziału akcji powoduje mniejsze wahania portfeli.

Warto też pamiętać że inwestycja jest zarządzana pasywnie jeżeli chodzi o udział akcji w portfelu. Czyli jeżeli na giełdach będą duże spadki to zarządzający nie będzie zmniejszał udziału akcji w portfelu.

W przypadku tego typu inwestycji na wyniki należy patrzeć długoterminowo. Chwilowe spadki powinny być z czasem obronione zyskami w czasie hossy. Jak widać w poniższym zestawieniu – nawet przy chwilowym maksymalnym spadku 50% inwestycja zarobiła średniorocznie 9% według materiałów Finax.

Dodatkowo produkty OIPE to produkty do mniej lub bardziej systematycznego oszczędzania. Dokonując wpłat w kolejnych latach można mówić o pozytywnym efekcie uśredniania ceny zakupu. To nie niweluje, ale dodatkowo ogranicza ryzyko.


Historyczne wyniki inwestycji

Z materiałów na stronach Finax udostępniam dane na temat strategii 100:0 i 80:20.

Na początek maksymalne obsunięcia kapitału i oczekiwane wyniki inwestycji.

źródło: https://www.finax.eu/pl/blog/czym-jest-robo-doradca#algorytmy

  • Roczna stopa zwrotu – Czyli historyczna roczna stopa zwrotu (po uwzględnieniu opłat oraz tzw. rebalancingu).
  • Oczekiwana roczna stopa zwrotu –  Jest to oczekiwana roczna stopa zwrotu (po uwzględnieniu opłat oraz tzw. rebalancingu).
  • Pesymistyczna roczna stopa zwrotu – Reprezentuje 90. percentyl historycznych danych statystycznych. Mówi nam, jakie wyniki osiągniesz z 90%-owym prawdopodobieństwem przy horyzoncie inwestycyjnym dłuższym niż 20 lat.
  • Liczba spadków > 10% – Liczba ponad 10%-owych spadków na rynku dla danej strategii. Dla przykładu, strategia 60% akcji i 40% obligacji odnotowała w ciągu ostatnich 30 lat 5 spadków o więcej niż 10%. Maksymalny spadek w ciągu ostatnich 30 lat wyniósł 33,4%.
  • Maksymalny spadek wartości kapitału – największa chwilowa wartość spadku wartości kapitału spowodowana spadkami na giełdach

Jest dostępna jeszcze tabelka z historycznym prawdopodobieństwem uzyskania zysku z inwestycji zależnie od czasu inwestowania. Przy czym w tabeli nie ma wariantu 100:0, tylko warianty o niższych ryzykach. Poniżej pokazuję dane dla modelu 80:20.

Przy czym trzeba pamiętać że są to wyniki:

  • nie uwzględniające stopniowego zmniejszania zaangażowania portfela w akcje,
  • obejmujące wyniki dla pojedynczej wpłaty a nie wyników portfela z wpłat mniej lub bardziej systematycznych

Dlatego należy traktować je wyłącznie jako poglądowe, ale też dobrze pokazują że wraz z długim czasem inwestowania maleje ryzyko nieotrzymania zwrotu kapitału. Oczywiście wszystko oparte jest o dane historyczne i nie wiadomo jakie wyniki będą w przyszłości.

źródło: https://www.finax.eu/pl/blog/czym-jest-robo-doradca#algorytmy

 

aaa

  1. Świetny artykuł, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *