Z cyklu porównanie IKE, IKZE i OIPE
Zgodnie z Ustawą o OIPE w przypadku gdy inwestycję utrzymasz do osiągnięcia wieku emerytalnego (w rozumieniu OIPE) przysługuje Ci zachęta podatkowa którą jest:
brak podatku od zysków kapitałowych przy wypłacie z OIPE.
Czy inwestycja poprzez OIPE jest lepsza niż IKE?
IKE i OIPE jako formy inwestowania od strony korzyści podatkowej są identyczne. Obie dają brak podatku Belki na końcu inwestycji.
Poniższe wzory porównują wynik inwestowania w przypadku uzyskania tego samego zysku i ponoszeniu tych samych kosztów – tylko w ten sposób można porównać na poziomie ogólnym obie formy inwestowania – które są zasadniczo równorzędne.
Ale są tu pewne niuanse, które inwestor musi brać pod uwagę.
Sposób inwestowania
OIPE to z punktu widzenia inwestora produkt z założenia pasywny. Czyli inwestor nie ma za bardzo możliwości samodzielnego zarządzania i doboru w co inwestować.
W przypadku IKE inwestor ma do wyboru wiele produktów, opartych o wiele różnych narzędzi inwestycyjnych: ultrabezpieczne IKE oparte o rachunek bankowy, IKE oparte o fundusze inwestycyjne z dostępem do różnych funduszy z możliwością samodzielnego zarządzania, może też wybrać pasywnie zarządzane IKE oparte np o fundusze cyklu życia.
- dla większości brak możliwości zarządzania będzie zaletą i przewaga OIPE – większość osób nie chce się w jakikolwiek sposób znać na inwestowaniu i podejście gdzie ktoś zarządza pieniędzmi jest bardzo wygodne
- dla tej części osób, które chcą samodzielnie inwestować – zdecydowanie OIPE będzie mało atrakcyjne, szczególnie że podobne strategie inwestowania co w OIPE można realizować samodzielnie w bardziej rozbudowany, indywidualny sposób. IKE daje po prostu znacznie więcej możliwości.
Koszty
OIPE z uwagi na formę inwestowania wiązać się będzie z kosztami. Co prawda koszt ten jest ograniczony ustawą do maksymalnie poziomu 1% w skali roku, ale jest…
W przypadku formy prawnej IKE większość produktów jest bez opłat. Opłaty pojawiają się w IKE opartym o rachunek maklerski lub IKE w oparciu o polisy z funduszami UFK.
- na upartego da się samodzielnie inwestować poprzez IKE w sposób bardzo zbliżony do OIPE przy prawdopodobnie mniejszych kosztach transakcyjnych (chcąc inwestować poprzez ETFy korzystać można z IKE w rachunku maklerskim). Jeżeli w rachunku maklerskim nie będzie więcej niż dwie-trzy transakcje w każdym roku na całym portfelu to koszty IKE w rachunku maklerskim mogą być niższe (jest tam opłata około 0,2% do 0,3% za każdą transakcję – przy czym sprzedaż jednego waloru i zakup drugiego to są już dwie transakcje). Czyli przy bardziej pasywnym inwestowaniu IKE w rachunku maklerskim może być minimalnie tańsze – kosztem czasu który trzeba na inwestycję poświęcić.
- inwestor może też wybrać inne narzędzia do inwestowania w formie IKE – np. fundusze inwestycyjne (i wtedy inwestować bez opłat)
Strategia ograniczania ryzyka w OIPE
Na przykładzie pierwszego produktu FINAX widać, że wymogi ustawodawcy w OIPE o ograniczaniu ryzyka będą najczęściej (lub zawsze) oparte o model 'cyklu życia’ – czyli im bliżej do emerytury tym bezpieczniej.
Ta strategia inwestowania OIPE, w połączeniu z systematycznymi (lub chociaż w miarę systematycznymi) wpłatami faktycznie ogranicza ryzyko dużej straty. Ale coś za coś – ten model nie daje też szans na wysoki zysk ponad inflację (z uwagi na swoje ostrożne podejście do inwestowania).
W przypadku IKE nie ma ograniczeń co do strategii. Można inwestować dużo bezpieczniej (z dużo mniejszym możliwym zyskiem), ale też dużo bardziej ryzykownie – korzystając cały czas z rynków akcji lub bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych.
Moja opinia
Model korzyści podatkowej w OIPE oraz IKE jest ten sam. Jednak są to całkiem inne produkty pod względem zaangażowania i możliwości inwestycyjnych.
Moim zdaniem produkt OIPE może być uzupełnieniem innych inwestycji – i traktowany jako element części portfela o mniejszym ryzyku.
A może IKZE będzie lepsze?
O tym przeczytasz w osobnym artykule lub podsumowaniu.