Produkty OIPE zakłada się indywidualnie. Nie ma wspólnych kont np. małżeńskich.
Prawo do dokonywania wpłat do produktów mają osoby w wieku od ukończonych 15 lat. Przy czym w przedziale wieku 15 do 17 lat są dodatkowe ograniczenia.
Produktu OIPE nie można założyć jeżeli inwestor nabył już uprawnienia emerytalne i ma ponad 55 lat.
Wpłat nie można realizować jeżeli rozpoczęto już etap Wypłat z produktu. Przypominam że Wypłata oznacza uruchomienie wypłat z produktu po spełnieniu warunków uzyskania praw do korzyści podatkowej. Natomiast wypłata środków przed osiągnięciem tych uprawnień nazywa się Zwrotem. I oznacza wypłatę całości oszczędności i zapłacenie podatku od zysków (jeżeli był zysk z inwestycji).
Uwaga:
- jeżeli została zrealizowana Wypłata z produktu – czyli wypłata po uzyskaniu wieku emerytalnego i uprawnień do wypłaty bez podatku – to nie można ponownie założyć nowego produktu OIPE. Dlatego przy zakładaniu produktu osoby w wieku 55 lat i więcej muszą podpisać oświadczenie że nie realizowali wcześniej Wypłat z produktu OIPE
- natomiast nie ma problemu jeżeli z produktu zrealizowano wypłatę typu Zwrot – wtedy można ponownie założyć produkt OIPE.
Jakie są roczne limity wpłat dla osób w wieku 18+?
W Polsce roczny limit wpłat ustalony został jako trzykrotność prognozowanego przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Wartość ta podawana powinna być na początku roku.
Limit wpłat dotyczy roku kalendarzowego.
Z zastrzeżeniem: limit ten dotyczy oszczędzających w wieku od 18 lat.
Jakie są roczne limity wpłat dla osób w wieku 15-17 lat?
W produktach OIPE w Polsce mogą także oszczędzać osoby w wieku ukończonych 15 lat. Górny limit wpłat jest taki sam jak dla dorosłych, ale są tu dodatkowe 3 warunki:
- wpłaty można realizować tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy
- praca musi być wykonywana na podstawie umowy o pracę
- wpłaty można realizować tylko do wysokości uzyskanych dochodów z tego tytułu w danym roku
Warto wiedzieć
- Przy wpłatach liczy się data zaksięgowania wpłaty. To oznacza że przelew zlecony na ostatnią chwilę 31.12 nie będzie zaksięgowany na rachunku inwestycyjnym. Wpłat na produkt nie warto zostawiać na ostatnie dni roku.
- Limit wpłat ustalony jest jako łączny limit wpłat w skali roku. Wpłata nie musi być jednorazowa. Nie muszą to być też wpłaty systematyczne. Mogą być niesystematyczne. Mogą to być też niewielkie wpłaty np 100 zł (chyba że Dostawca OIPE wprowadzi ograniczenia dotyczące minimalnej kwoty wpłaty)
- Niewykorzystany limit wpłat z poprzedniego roku nie przenosi się na kolejny rok
Ciekawostka:
- jeżeli ogłoszone na dany rok średnie prognozowane wynagrodzenie używane do obliczenia limitu wpłat na OIPE będzie niższe niż w poprzednim roku – to limit wpłat ustala się na tym wyższym poziomie – czyli na tym z poprzedniego roku.
Co się dzieje przy nadpłacie?
Jeżeli na rachunek OIPE wpłacisz w danym roku kwotę wyższą niż ustawowy limit – kwota ta zostanie zwrócona.
A co z inwestowaniem za granicą?
Produkt OIPE to produkt który ma 'podążać’ za oszczędzającym (w ramach Unii Europejskiej) jeżeli zmienisz miejsce zamieszkania na adres w innym kraju. Wtedy możesz otworzyć subkonto produktu OIPE w tym kraju u obecnego Dostawcy (a jeżeli dany Dostawca nie prowadzi w tym kraju subkonta to możesz otworzyć je u innego Dostawcy).
Warunki dotyczące wieku wstępu do produktu, limitów wpłat, korzyści podatkowych i innych warunków konstrukcji prawno-podatkowej produktów OIPE każdy kraj ustala indywidualnie. I mogą tu występować duże różnice.
To co jest stałe to:
- subkonto OIPE w innym kraju UE możesz założyć tylko gdy w danym roku jesteś tam zameldowany. Ale nie ma obowiązku zakładania Subkonta w innym kraju – można mieszkać w innym kraju a oszczędzać na dotychczasowym koncie OIPE
- mając dwa lub więcej subkont w różnych krajach – wpłaty w danym roku możesz realizować wyłącznie na jedno Subkonto. Nie można dokonywać wpłat w jednym roku na kilka Subkont