Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE)
Tak zwana 'europejska emerytura' to nowe rozwiązanie emerytalne z 2023 r.
Podobne do IKE. Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


[04] OIPE – Zwrot i Wypłata pieniędzy z produktu (nie mylić z 'wypłatą’)

Środki gromadzone na produkcie OIPE to Twoje prywatne pieniądze, którymi można dowolnie dysponować. Można je wypłacić w dowolnej chwili – zarówno przed jak i po nabyciu uprawnień emerytalnych. Zależnie od sytuacji będzie się to nazywało Zwrotem lub Wypłatą. Zauważ że słowo wypłacić napisałem małą literą a Zwrot i Wypłata dużą. Nie bez powodu!

W produktach IKE, IKZE i OIPE ustawodawca stosuje dwa pojęcia: Zwrot oraz Wypłata. Warto je dobrze zapamiętać ponieważ potoczne określenie 'wypłata z OIPE’ może oznaczać Zwrot a nie Wypłatę…

  • Zwrot – jest to wypłata pieniędzy z produktu przed nabyciem uprawnień emerytalnych i przed spełnieniem dodatkowych wymogów dot. częstości wpłat uzyskania uprawnień do Wypłaty bez podatku Belki. Zwrot w przypadku produktów OIPE oznacza wypłatę całości środków z rachunku inwestycji – i zapłatę podatku od zysków kapitałowych (jeżeli takie zyski się pojawiły). Nie ma możliwości zrealizowania częściowego Zwrotu.
  • Wypłata – jest to docelowa forma skorzystania z pieniędzy w produkcie OIPE. Czyli po uzyskaniu uprawnień do faktycznej wypłaty bez podatku od zysków kapitałowych. Wypłatę można zrealizować na dwa sposoby: jednorazowo lub w ratach (ale w trakcie wypłat ratalnych można zarządzać jednorazowej wypłaty całej pozostałej kwoty)

Zasady Zwrotów z produktu OIPE

Zwrot jest to zakończenie oszczędzania w produkcie inwestycyjnym 'przed czasem’. Czyli wcześniej niż produkt do tego służy. W tym przypadku wcześniej niż nabycie uprawnień emerytalnych.

Ponieważ są to Twoje prywatne pieniądze, a produkt OIPE jest tylko konstrukcją prawną która w określonych przypadkach daje korzyści podatkowe – to masz prawo te pieniądze w każdej chwili wypłacić. Także przed uzyskaniem uprawnień emerytalnych.

  • Poniesiesz wtedy karę – którą jest zapłata podatku Belki od zysków z inwestycji. I pieniądze trafią na Twoje konto.
  • Gdybyś inwestował w ten sam sposób co w OIPE nie korzystając z OIPE ani innej formy dającej korzyść podatkową to i tak byś ten podatek od zysków płacił – tym samym nie jest to jakaś drakońska kara.
  • Nagroda (czyli brak podatku od zysków kapitałowych) należy się dopiero na emeryturze. Produkt ma w ten sposób zachęcać do długoterminowego oszczędzania.

Zwrot z OPIE może mieć formę wyłącznie wypłaty całości kapitału z rachunku inwestycyjnego. Nie można wypłacić sobie części środków a część pozostawić i dalej oszczędzać.

Jeżeli zrealizowany został Zwrot z produktu – to nic nie stoi na przeszkodzie aby … otworzyć za chwilę lub w dalszej przyszłości nowe OIPE i na nowo zacząć oszczędzać.


Zasady Wypłat z produktu OIPE

Wypłata jest możliwa pod warunkiem uzyskania wieku 60 lat lub 55 lat (i uzyskania uprawnień emerytalnych) oraz spełnienia wymogów dotyczących częstości wpłat do produktu. Wniosek o Wypłatę może złożyć też osoba uprawniona w przypadku śmierci oszczędzającego. Ten temat poruszam w osobnym artykule.

Przykładowo: wypłata oszczędności z produktu OIPE w wieku 57 lat bez posiadania przyznanych uprawnień emerytalnych nie jest możliwa w formie Wypłaty. Jest możliwa w formie Zwrotu.

Jeżeli już inwestor może skorzystać z Wypłaty (czyli wypłaty z produktu bez podatki Belki) to:

  • Wypłatę może zażądać jako wypłatę jednorazową
  • Może zdecydować o Wypłacie w formie wypłat systematycznych
  • Czas trwania tych wypłat, częstotliwość i kwoty ustala oszczędzający. Ustawa nie daje tu żadnych ograniczeń. Natomiast ograniczenia będą wprowadzać Dostawcy (np. wypłata nie może być częściej niż co miesiąc / kwartał)
  • W trakcie trwania wypłat systematycznych w każdej chwili można zarządzać jednorazowej wypłaty całej pozostałej części zgromadzonych środków.

Decyzji o Wypłacie nie trzeba podejmować od razu po uzyskaniu uprawnień. Można nadal kontynuować produkt i dokonywać wpłat na OIPE.

Natomiast rozpoczęcie wypłat – jednorazowej lub systematycznych niesie ze sobą pewne konsekwencje:

  • jeżeli została zrealizowana już pierwsza wypłata systematyczna / lub zrealizowana została wypłata jednorazowa całości – to nie można już więcej dopłacać do produktu
  • nie można też otworzyć już nigdy kolejnego nowego produktu tylu OIPE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *