Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE)
Tak zwana 'europejska emerytura' to nowe rozwiązanie emerytalne z 2023 r.
Podobne do IKE. Przedstawia: Remigiusz Stanisławek


[08] OIPE – co w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa?

W przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa następuje podział całego majątku według ustaleń wynikających z tej sytuacji. Dotyczy to całego majątku. W tym także majątku zgromadzonego przez współmałżonków (jednego lub obojga) na rachunkach OIPE.

W jakich proporcjach dzieli się środki zgromadzone na OIPE?

Zgodnie z Art. 21 Ustawy o OPIE:  suma wpłat na subkonto OIPE według stanu na dzień podziału środków na nim zgromadzonych jest dzielona między małżonków w takiej proporcji, w jakiej przypada im podział tych środków.

Gdzie są przekazywane środki z OPIE dla współmałżonka?

Jeżeli współmałżonek posiada już uprawnienia emerytalne i przedstawi zaświadczenie o przyznaniu prawa do emerytury  – to wypłata części środków przypadająca na współmałżonka jest wypłacana przez Dostawcę OIPE w formie gotówkowej.

W przypadku braku uprawnień emerytalnych wypłata należnych środków z konta OPIE dotychczasowego małżonka możliwa jest wyłącznie w formie Wypłaty Transferowej na własny rachunek OIPE lub IKE współmałżonka.

Jeżeli współmałżonek nie posiada konta OIPE ani konta IKE na który można by zrealizować Wypłatę Transferową to ma 2 miesiące aby takie konto założyć. (Art 21.3). Jeżeli tego nie zrobi (i oświadczył że rachunku OIPE nie posiada) to Dostawca OIPE automatycznie zakłada dla takiej osoby subkonto OIPE i na nie dokonuje Wypłaty Transferowej.

Współmałżonek może oczywiście od razu po założeniu takiego konta dokonać z niego Zwrotu – jeżeli uzna że w OIPE oszczędzać nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *